تبليغات X
غیرت
تاريخ : 29 بهمن 1396 | 14:52 | نویسنده : سالمه | بازدید : 441

 یکی از ارزش های مهم اخلاقی که موجب آثار درخشان و سازنده در زندگی انسان می شود و باعث کسب عزّت و آبرو و شخصیت ممتاز می گردد، خصلت غیرت است. واژه غیرت در اصل از تغییر و تغیّر گرفته شده و به معنی دفاع شدید از عرض و ناموس، یا مال و کشور و دین است.

در حقیقت خصلت غیرت همچون یک پلیس مخفی هشیار و بیدار در روح و روان انسان، مراقب مرزها و حدود و خط قرمزها است، و انسان را به نظارت قاطع در این راستا وامی دارد، تا به پاسداری و نگهبانی از حریم ها بپردازد.

واژه غیرت معمولاً درجایی به کار می رود که چیزی حق اختصاصی شخصی یا گروهی است و دیگران می خواهند مرز و حریم آن را بشکنند و انسان غیور با دفاع شدید خود از تجاوز حریم شکنان جلوگیری می کند. بنابراین غیرت دارای یک معنی عام و گسترده است مانند غیرت در حفظ اموال، در حفظ ناموس، درحفظ حیثیّت و آبرو، در حفظ استقلال همه جانبه کشور و در حفظ دین و آیین و... ولی غالباً در حفظ حریم عفت و ناموس به کار می رود. و باید نیز چنین باشد چرا که موجب حمایت قوی از ارزش های اخلاقی شده و به جامعه آرامش و امنیت و پاکی می بخشد، در حالی که بی غیرتی باعث از هم پاشیدگی شیرازه خانواده ها و ده و صدها بلاهای خانمان سوز و جبران ناپذیر خواهد شد. بنابراین غیرت دارای اقسام گوناگونی است که از همه آنها مهم تر غیرت ورزی برای حفظ حریم ناموس می باشد

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
کد امنیتی : * ریست تصویر