تبليغات X
غیرت
تاريخ : 29 بهمن 1396 | 14:52 | نویسنده : سالمه | بازدید : 392

 نوعی پاسبانی است که آفرینش برای مشخص بودن ومختلط نشدن نسلها در وجود بشر نهاده است. سر اینکه مرد حساسیت فوق العاده در جلوگیری از آمیزش همسرش با دیگران دارد این است که خلقت ماموریتی به او داده است تا نسبت را در نسل آینده حفظ کند. این احساس مانند احساس علاقه به فرزند است. همه کس می داند که فرزند چقدررنج و زحمت و هزینه برای پدر و مادر دارد اگر علاقه مفرط بشر به فرزند نبود احدی اقدام به تناسل و حفظ نسل نمی کرد. اگر حسغیرت هم در مرد نمی بود که محل بذر را همیشه حفاظت و پاسبانی کند، رابطه نسلها با یکدیگر به کلی قطع می شد، هیچ پدری فرزند خود را نمی شناخت و هیچ فرزندی پدر خود را نمی شناخت و هیچ فرزندی پدر خود را نمی دانست کیست. قطع این رابطه غیرت اساس اجتماعی بودن بشر را متزلزل می سازد.

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

تاريخ : 29 بهمن 1396 | 14:52 | نویسنده : سالمه | بازدید : 418

 یکی از ارزش های مهم اخلاقی که موجب آثار درخشان و سازنده در زندگی انسان می شود و باعث کسب عزّت و آبرو و شخصیت ممتاز می گردد، خصلت غیرت است. واژه غیرت در اصل از تغییر و تغیّر گرفته شده و به معنی دفاع شدید از عرض و ناموس، یا مال و کشور و دین است.

در حقیقت خصلت غیرت همچون یک پلیس مخفی هشیار و بیدار در روح و روان انسان، مراقب مرزها و حدود و خط قرمزها است، و انسان را به نظارت قاطع در این راستا وامی دارد، تا به پاسداری و نگهبانی از حریم ها بپردازد.

واژه غیرت معمولاً درجایی به کار می رود که چیزی حق اختصاصی شخصی یا گروهی است و دیگران می خواهند مرز و حریم آن را بشکنند و انسان غیور با دفاع شدید خود از تجاوز حریم شکنان جلوگیری می کند. بنابراین غیرت دارای یک معنی عام و گسترده است مانند غیرت در حفظ اموال، در حفظ ناموس، درحفظ حیثیّت و آبرو، در حفظ استقلال همه جانبه کشور و در حفظ دین و آیین و... ولی غالباً در حفظ حریم عفت و ناموس به کار می رود. و باید نیز چنین باشد چرا که موجب حمایت قوی از ارزش های اخلاقی شده و به جامعه آرامش و امنیت و پاکی می بخشد، در حالی که بی غیرتی باعث از هم پاشیدگی شیرازه خانواده ها و ده و صدها بلاهای خانمان سوز و جبران ناپذیر خواهد شد. بنابراین غیرت دارای اقسام گوناگونی است که از همه آنها مهم تر غیرت ورزی برای حفظ حریم ناموس می باشد

امتیاز : 3


طبقه بندی: ،
,

صفحه قبل 1 2 صفحه بعد